Star Wars Jedi: Fallen Order (2019)

Recenze zajímavé příběhové soulsovky ze světa Star Wars

Hry ze světa Star Wars mám vlastně dost rád. Většinou nás totiž zavedou na zajímavé světy, které známe z filmové předlohy, případně nám ukážou i nějaké nové. Je tu spousta akce, světelné meče, epické souboje, ale většinou mívají i jednu takovou vadu, která se tímto universem táhne už poměrně dlouho. Bývají totiž o nějakém tom zapomenutém rytíři Jedi, ve kterém se probudí síla, o které do té doby nevěděl. Tenhle nápad se ale nedá dojit donekonečna …

Žánr: Akční adventura / Téma: Sci-Fi / Vydavatel: Electronic Arts / Studio: Respawn Entertainment
Datum vydání: 15.11.2019 / Herní doba: 17 hodin+ / Země: USA / Lokalizace: Není
Platformy: PCXbox Series X/S, Xbox One, PlayStation 5PlayStation 4 / Hráno na: Xbox One X

Toto slavné univerzum ale naštěstí nabízí dostatek námětů k hernímu zpracování, takže není třeba se stále opakovat. Příběh hry Star Wars Jedi: Fallen Order nás tedy dostává do role mladého dosud neznámého Jedi, jménem Cal Kestis, který se po vydání rozkazu 66 skrývá jako dělník na planetě Bracca. Jeho krytí je ale po nehodě odhaleno. On pak ale poznává další Jedi jménem Cere Junda, a tak se vydávají za dobrodružstvím, které pomůže k obnovení řádu Jedi. Cal Kestis tak během své cesty objevuje zajímavá místa, učí se nové věci, a tak se v něm postupně probudí síla, o které…

Ne upřímně, tohle je klasické Star Wars se vším všudy. Pokud jste hráli třeba takové Star Wars: The Force Unleashed 2, budete tady jako doma. Tedy minimálně stran základu zdejšího příběhu. Opět tedy hrajeme za Jedi, který postupem hrou získá opravdu zajímavé schopnosti. Hra samotná by ale měla nabídnou poněkud jiný herní zážitek. Dočkali jsme se totiž vcelku zajímavého mixu akční adventury ve stylu her ze série Uncharted, se soulslike souboji a mechanikami, s kapkou Metroidvanie. A to by v podání oblíbeného studia Respawn Entertainment nemuselo být vůbec marné.

Po krátké úvodní pasáži na šrotišti, která opravdu spíše připomíná vesmírné Uncharted, jelikož bude hlavně o lezení a překonávání překážek se seznamujeme se svou novou posádkou. Kromě Cere Junda tu je i kapitán lodi jménem Greez Dritus, který pochází z druhu Lateronů. Vcelku rychle si padnou do oka už proto, že mu tato dvojice hned na začátku zachrání život v prohraném souboji s Druhou sestrou (Trilla Suduri). Letíme tedy na první planetu, kde ale zjišťujeme pro mě poněkud nepříjemný fakt. Nebudeme prozkoumávat jednu planetu po druhé. Tohle je totiž metroidvanie.

Prozkoumáte tedy jenom kousek, na který nám aktuální schopnosti budou stačit, a přesouváme se zase někam jinam, abychom se sem později mohli zase vrátit. Tady bude hodně záležet, jestli Vám podobný postup vyhovuje. Planet není mnoho, ale budou se pravidelně střídat, aby jste se mohli dostat dál a dál. Na jednu stranu je tedy osvěžující, že se prostředí střídá o něco rychleji, ale já se třeba nerad někam vracím, a mám rád přímočařejší postup. Navíc jsem se tu klasicky ztrácel a přítomná mapa mi v orientaci moc nepomohla. Cestičku dál jsem ale nakonec vždycky našel.

Fallen Order má velice pomalý rozjezd a samotný příběh taky moc netáhne. Cal toho na začátku ani moc neumí, ale pokud vydržíte, hra se nakonec rozjede a slušně zabaví.

Podstatnou částí hry jsou samozřejmě samotné souboje. Ty jsou tu podané ve stylu soulsovek i s podobnou ukládací mechanikou. Na určitých místech tu tedy najdete body, kde může Cal meditovat, tím hru uložit, vyléčit se, případně zlepšit své schopnosti. Výměnou za to se ale naši protivníci oživí, a my se tak musíme prosekávat znovu. Je dobré to dělat s rozvahou. Souboje samotné jsou pak vcelku zábavné, což se s přibývajícími schopnostmi jenom zlepšuje. Jen samotný pohyb hlavního hrdiny působí dosti těkavě a zmateně. To se projevuje hlavně v soubojích proti přesile.

Cal místo aby bojoval s jistotou a elegancí Jedi, často kvůli jeho nejistým a místy až nervózním pohybům působí jako kluk, který meč drží poprvé v ruce, aby na to vzápětí navázal parádním kombem s třemi salty. Je to asi způsobeno tím, že se tvůrci snažili, po vzoru souls her, býti co možná nejvíce responzivní. Proto postavička reaguje velice rychle na jakýkoli podmět. Ve výsledku ale nevypadá moc dobře. Souboj jako takový je ale dostatečně zábavný. Potěší také vcelku náročné souboje s bossy, to už ale záleží hlavně na zvolené obtížnosti. Ano, naštěstí je tu volba obtížnosti.

Co se týče zbraní… je to tu vcelku jednoduché. Máme prostě světelný meč. S tím začínáme, a s tím také končíme. Ale, můžeme si ho různě upravovat. Postupně totiž na různých planetách nacházíme různé upgrady, které nám zpřístupní další možnosti. Můžeme tak měnit jeho tělo resp. rukojeť, a nebo barvu. Později se dočkáme oboustranného meče po vzoru Darth Maula, případně dvou mečů najednou. To je ale spíše taková kosmetická úprava. O něco zajímavější jsou schopnosti síly, které si postupně odemykáme a vylepšujeme. Blastery se nám do ruky bohužel nedostanou.

Příjemným společníkem nám pak bude vcelku roztomilý droid BD1, kterého si budeme moci také trochu upravit. Ten nám pomůže se skenováním věcí, a samozřejmě také s hackováním různých dveří, nebo mechanických nepřátel. V této hře nás čeká vcelku slušná řádka různých typů nepřátel, včetně těch zvířecích, nebo naopak mechanických, do kterých se může pustit právě BD1, a dostat je na chvilku na naší stranu. Většina soubojů, respektive prakticky všechny bude na blízko. Bude při nich hodně záležet na správném načasování. Nepřátelé umí být i hodně nebezpeční.

Tahle Star Wars soulsovka nabídne vcelku zajímavé souboje, hlavní hrdina je ale trochu roztěkaný a místy to nevypadá zrovna elegantně. Souboje jsou ale zábavné.

Hra ale není jenom o soubojích, nejde o bojovku, kde bychom šli z jednoho souboje do druhého. Většinu času budete hledat cestu dál. Budete prozkoumávat starobylé hrobky dávných civilizací, a tím pádem budete řešit i dost hádanek. Ale nebojte, na rozdíl od Atomic Heart, tady hádanky zapadají do daného prostředí, mají smysl, a pustí Vás do míst, která měla zůstat skrytá. Hodně tedy připomínají již zmíněnou sérii Uncharted, a to je jenom dobře. Nemusíte se ale bát, že by šlo o kdo ví jak složité hádanky. Některé mi sice daly trochu zabrat, ale většinou jde jen o pěkné zpestření.

Hra tedy nabídne vcelku zajímavý mix žánrů, zabalený do pěkné grafiky s Cameronem Monaghanem v hlavní roli. Jen že ne vše je tady tak pěkné, nebo zábavné, jak to na první pohled vypadá. Příběh není kdo ví jak zábavný. Je vcelku předvídatelný a neoriginální. Zavede nás sice na zajímavá místa, ale nijak zvlášť netáhne. Hlavně zezačátku, kdy toho Cal moc neumí, nejde o zrovna zábavnou záležitost. K tomu si připočtěme dosti roztřeseného hlavního hrdinu, velice nesympatickou Cerou Junda, ztvárněnou Debrou Wilson, a máme na průšvih zaděláno. Naštěstí to ale není tak zlé.

Ze začátku je to sice docela nuda, postupně se ale dostáváme do pozice, kde je hře nejlépe. Směsice žánrů postupně začíná fungovat. Náš hrdina konečně něco umí, a tak je boj o dost zábavnější. Tato hra jenom potvrzuje můj názor, že není třeba dělat tak dlouhé hry. Jasně 17 hodin není extrém, ale pár hodin na začátku bych klidně ubral. Zkrátka proto, aby hra měla lepší spád. Hrou jsem prošel na Xboxu One X, kde vypadá vcelku pěkně. Je tu sice možnost výběru mezi dvěma režimy, ale na 4K monitoru je pro mě použitelný jenom kvalitnější z nich. Ten ale pouze ve 30 FPS. Musím ale říct, že jde o stabilní snímkování. Pokud máte Full HD obrazovku, klidně zkuste performance režim. Během hraní jsem nenarazil na žádné technické problémy, vypadá to že se hru podařilo pěkně vyladit, a tak pokud se do této (dnes ji série) chcete pustit, neváhejte. První díl je pěkným začátkem dobrodružství, které byste neměli minout.

Líbil se Vám náš článek? Budeme moc rádi pokud se zapojíte do diskuze, případně když nám dáte odběr na jedné ze sociálních sítí. Najdete nás na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Star Wars Jedi: Fallen Order (2019)
Závěr:
Star Wars Jedi: Fallen Order se stal po dlouhé době první pořádnou akční adventurou ze světa Star Wars. Jen že v mnohém připomíná hry jako byl Force Unleashed 2. Sama hlavní zápletka navíc také nepřinese něco zrovna originálního. I přes trochu zdlouhavý a nezáživný začátek je to ale dobrá hra, která přinesla zajímavý mix žánrů. Pro fanoušky Star Wars je to asi povinnost, ostatní se ale nakonec také dobře pobaví.
Reader Rating1 Vote
65
Klady:
Zajímavý mix žánru
Cameron Monaghan
Skvělé souboje s bossy
Hudební doprovod
Moc pěkná grafika
Negativa:
Nudný začátek
Předvídatelná zápletka
Nejistý pohyb hrdiny
Souboje s více protivníky
Chybí lokalizace
72
Zajímavá soulsovka